Elantra Forum banner

1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
1 Posts
Discussion Starter #1
ELANTRA 1.6 D-CVVT MODU PLU S aracımda, motor kullanarak sanki bir buji ateşleme yapmıyor da atlama yapıyor o da motoru hafiften sasıyordu. Motor atlama yapıyor, motora titreme yapıyor. Klima çalışınca daha belirgin oluyordu. 6. Viteste giderken 5de açılırımda hemde motorda atlama dediğim durum daha da belirgin hissediliyordu. Aracı 2. El olarak gerekliımdan beri vardı. Ama fazla önemsemedim, km arttıkça fazla hissedilir oldu.
Aracım LPG li olduğu için, LPG firmasına gidip cihaza bağlayıp bak sonra sonra Bujilerden, bobinlerden olabilir dediler. 01.06.20220 de aracıma bakan servis Şaşmaz da ANKARA MEKANİK firması gittim. Onlar da durumu doğruladılar. Masrafa girmemem için önce bujileri değiştirelim, tekrar LPG testine girelim düzelirse sorun yok, hata bujilerde dir, düzelmez ise bobinleri değiştiririz dediler. Dedikleri gibi yaptık, Hyundai servisine gittik 4 adet buji yi 228,92 TL ye aldık cihaza bağlandı sorun kalmadı. Bu arada değiştirecek olursak bobinler ne tutar diye merak ettiğiniztim, bobin içeren servise sordum 2600 TL / 4 adet gibi bir rakam çıkardı.
1300 km gibi bir yol yaptıktan sonra yine sorun yapmaya başladı aynı şekilde. LPG firmasına gidip gaz ayarına baktırmak istedim önce. LPG'ci arkadaş bobinlerin değişmesi gerektiğini söyledi, beni bir parçacıya yönlendirdi. Parçacı bobinlerin iki çeşit olduğunu, 175 TL / adet, diğerinin 200 TL / adet olduğu, bunların orijinal bobin fiyatları olduğunu söyledi. Çok şaşırdım tabi. Servis 2600/4 adet fiyat vermişti daha önce. Parçacı, servisin 1 bobin fiyatına 4 adeti verebileceğini söyledi. Parçacı hemen vermek istemedi bobinleri. Tamircine git, 1 tanesini söksün, üstündeki numaraya göre ben parça vereceğim dedi ve beni tamircime gönderildi.
Bobinleri düzeltmek sanıyor, aynı şekilde bir başka araç geldiğini onun da aynı problemlerin yaşadığını, bobinleri de değiştirdiğimiz halde düzelmediğini söyledi. Motorunu söküp supaplar da vs. Uygun zamanda gidip yaptırmak istiyorum.
ELANTRA 1.6 D-CVVT MODU PLUS aracı olup da bu tür problemi olan veya yaşayan arkadaşlar var ise bilgi rica ediyorum. Zafer Şahin-Ankara. 0505 623 00 77.
2020/06/13-cumartesi

1 - 1 of 1 Posts